Sommarcupen


Sommarcupen

För att alla skall få spela flera matcher så har vi i år valt att spela Gruppspel.
Glädjande är att vi blev 41 st som ville var med.
Som vi har delat in i 8 grupper med 5 spelare i varje grupp. Vilket innebär att alla får spela minst 4 matcher .
Spelschemat finns på hemsidan under herrkommitten och på dörren till receptionen.

Nytt för i år är att vi har utsett en gruppchef i vardera grupp som fungerar som ett "bollplank" vid problem.

Omgång 1 spelas vecka 19-21

Omgång 2 spelas vecka 22-23

Omgång 3 spelas vecka 24-25

Omgång 4 spelas vecka 26-27

Omgång 5 spelas vecka 28-29

Åttondelsfinal v.30, kvartsfinal v.31, semifinal v.32 och final v.33
Matcherna skall spelas senast enligt spelschemat, men det gör inget om man spelar tidigare är vad som står ovan.
Både spelarna har ansvar för att matchen blir spelad.
Vinst ger 1 poäng, oavgjort 0,5 poäng och förlust 0 poäng.
Varje match spelas på ¾-dels hcp med tillhörade slope-slag

Startavgiften 100:- skall betalas innan första matchen spelas.
Vid lika antal vunna matcher som gäller avancemang så spelas särspel i 9 hål.
De 2 bästa i varje grupp går vidare.

Slutspelet börjar med åttondelsfinaler där 1:an i grupp 1 möter 2:an i grupp 2, 2:an i grupp 1 möter 1:an i grupp 2 osv.

Hälsningar tävlingsledarna Kjell Karlström och Roger Karlsson.

 

Gruppindelningen ser ut på följande sätt:

1   2   3   4  
Peter Stavefeldt   Leif Holmquist   Lennart Stjern   Christer Hansson  
Rahul Lantz-Larsson   Peter Husberg   Patrick Andersson   Roger Karlsson  
Stefan Kristinegård   Arne Tjernberg   Steinar Jore   Per Lövkvist  
Jörgen Karlsson   Lars Johansson   Henrik Lantz-Winter   Claes Månsson  
Torleif Hauge Bengt Markander Lars Liesen Gunnar Wallertz
               
5   6   7   8  
Kjell Axelsson   Patrik Bogren   Philip Eriksson   Staffan Engberg  
S-G Jacobson   Sören Karlsson   Patrik Wallentinsson   Trond Thormodsrud  
Thomas Karlström   Lars Wennerås   Jörgen Eriksson   Geir Höibye  
Kjell Karlström   Tom Gjerlaugsen   Stig Nilsson   Mikael Ståhl  
Thommy Atterbrand Jahn Limdahl Reine Karlsson Sune Karlsson

Nedan för kan ni ladda ner spelschema för respetive grupp.